СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Од денеска Р. Македонија е целосно интегрирана во НАТО

Со потпис на Заедничката декларација од страна на началникот на Генералштабот, генералот Васко Ѓурчиновски и командантот на Командата за трансформација на Алијансата, генералот Филип Лавињ, Северна Македонија формално од денеска ќе биде целосно интегрирана во НАТО.

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на вчерашната Финална интегративна конференција упати честитки до тимот од армиската и одбранбената структура кој со своите НАТО колеги ги реализираше сите поставени 193 задачи од интегративниот план.

„Ова беше возможно само поради големата активност, големата енергија, труд и резултати на луѓето во нашата армиска, но и во нашата одбранбена структура, кои што заедно со своите НАТО колеги буквално точка по точка ги реализираа сите 193 задачи кои што беа дел од нашиот интегративен план“, рече министерката.
Додаде дека ова е процес кој што многумина сметаа дека ќе трае подолго време, но дека дури и во услови на пандемија покажавме дека како држава кон своите обврски се однесуваме сериозно и одговорно.

„Скептиците ги демантиравме на најдобар можен начин, со резултати, со многу работа и со на крајот видлив епилог, а тоа е целосна воена интеграција на Северна Македонија во НАТО“, рече Шекеринска.

Задачите кои беа дел од воената интеграција се однесуваа и на закони и на подзаконски акти и на нови доктрини, нова организација, но во исто време и модернизација на структурата и на опремата во Армијата. Министерката истакна дека процесот на развој продолжува – предвидени се 22 проекти, од кои дел се завршени, дел отпочнати, а дел од нив ќе се реализираат до 2028 година.

„Освен инженерските машини кои веќе ги набавивме, освен возилата за пешадија кои што се во процес на набавка и практично ги исплаќаме од 2019 година, тука беа планирани и ново вооружување, кое за лесната пешадија го обезбедивме, нова АБХО опрема која ја обезбедивме, нова балистичка заштита која ја обезбедивме. Процесот продолжува и со обезбедување на средства и за артилерија, за противвоздушна опрема и се разбира оној дел што се однесува на нови хеликоптерски единици, опрема која што планираме да ја набавуваме од 2024 натаму и постојаното вложување во сајбер одбраната“, информираше министерката.

Заменикот на началникот на Генералштабот, генералот Азим Нуредин истакна дека во текот на овој период од две ипол години, работната група за интеграција реализираше неколку Конференции и состаноци и динамиката предвидена на самиот почеток не запре иако во текот на целиот процес предизвик беше светската пандемија.

Полковникот Франческо Пачиљо од НАТО, претседавач на работната група за интеграција честиташе за целосната воена интеграција на Северна Македонија во НАТО и порача дека сите членови на работата група биле исклучително посветени и дале силен придонес кон оваа важна цел.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content