Одобрена таблетата на “Фајзер”, ќе може да се зема и дома

5

„Ова одобрување обезбедува ново средство за борба против Ковид-19 во важен момент за пандемијата, кога се појавуваат нови соеви“, наведе Патриша Кавазони, функционерка во ФДА.

Таблетата може да се дава на високоризични пациенти постари од 12 години, наведува американската агенција. Лекарството – Паксловид – ќе може да се земе дома и треба да спречи тешки форми на болеста.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content