СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Нов протест на културните работници пред влада

Денеска во период од 13 до 15 часот, пред Владата, вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на културното наследство и Агенцијата за филм, повторно преку мирен протест ќе го изразат незадоволството поради своите недостоинствени месечни примања.

Реагираат дека во Министерството за култура и Управата за заштита на културно наследство, платите на скоро 70% од вработените се под просечната плата во Република Северна Македонија, а разликата со платите на вработените на истите позиции во установите од областа на културата е и по 10.000 денари.

Вработените во овие три институции, како што велат, бараат покачување на платите по примерот на вработените во Министерството за финансии, кои со Закон се зголемија за 30%.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content