СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Нова хаварија, од утрово РЕК Битола не произведува струја

Нова хаварија се случила утрово во РЕК Битола, по што во оваа термоелктрана веќе не се произведува струја, неофицијално потврдуваат од ЕСМ. Македонија во моментов најголемиот дел од потребите за електрична енергија ги увезува. Цената на струјата на берзата се продава и по повеќе од 200 евра за мегават час.

Утрово околу три часот пукнала цевка во Блок 1 во РЕК Битола.

Пред два дена во РЕК Битола избувна пожар кој направи сериозни оштетувања на трансформаторот на блок 3. Тогаш официјално беше соопштено дека за производство на струја нема да се користи блок 3, туку ќе се рестартира блок 2.

Денеска ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека Владата деновиве за 5,5 милиони евра купила 26.000 мегавати струја. „Доколку се употребеа за домашно производство за тие пари ќе се произведеше 4 пати повеќе струја или над 100.000 мегавати“, реагираше ВМРО-ДПМНЕ.

Утре комисијата предводена од министерот за економија Крешник Бектеши ќе бара од Владата прогласување кризна состојба. Тој тврди дека рестрикции не се потребни.

Власите најавуваат дека од декември треба да стартува и ТЕЦ Осломеј, а сценарио се прави и за ТЕЦ Неготино. А од пред извесен период во функција е ставена и хидроелетраната Маврово, како и хидроелектраните Црн Дрим, Треска и Тиквеш, гасната елекрана Енергетика-Скопје и ветерниот парк Богданци.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content