СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Нелегална трговија со отпад на повеќе локации во Битола, Прилеп и Ресен

Полицијата упадна на девет локации во Битола, Прилеп и Ресен, при што била утврдена нелегална трговија со отпад.

Како што соопшти полицијата, во Битола била извршена контрола на три локации во населбата Баир, кои ги користат А. А. (41), Ф. М. (44) и И. Џ. (46 ), сите од Битола, при што било констатирано дека не поседуваат никаква документација и дека немаат регистрирано фирма за вршење на дејноста.

Во Прилеп била извршена контрола во складишта во с. Мало Коњари, во с. Селце и на плац на улицата Гостиварска во Прилеп, кои ги користел А. Ш. (54) од Прилеп, како и на плац на улицата Беровска, кој го користел К. И. (31) од Прилеп. При контролата исто така било констатирано дека лицата вршеле дејност без регистриран правен субјект.

И во Ресен биле извршени контроли на две локации на кои се вршел откуп на отпад, а кои ги користеле К. М. (40) и З. Ј. (52) од Ресен. Притоа било констатирано дека лицата не поседуваат никаква документација за дејноста што ја вршат и немаат регистрирано правно лице за вршење на дејноста.

По целосно документирање на случаите, против лицата ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content