СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Независниот синдикат за образование и наука повика на протест пред МОН за правата на просветните работници

Независниот синдикат за образование и наука најави протест на кој ги повикуваат сите вработени во секторот образование да се вклучат во заштита и подобрување на правата на просветните работници.

Протестот е закажан за 20 февруари пред Министерството за образование и наука, со почеток во 13 часот.

„По повеќе обиди за воспоставување на социјален дијалог, просветните работицни кои сме синдикално обединети во Независниот синдикат за образование и наука- НСОН, избравме својот револт поради игнорантскиот однос на надлежните и своите барања кои се засновани на позитивните законски одредби во државата да ги изнесеме во форма на синдикален протест“, стои во најавата за протестот.

 

Во продолжение, барањата на Независниот синдикат за образование и наука:

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content