СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Избори 2021

На полноќ истекува рокот за собирање потписи за независни кандидатури на локалните избори

На полноќ завршува рокот за собирање потписи за независни кандидатури за градоначалници и советници за локалните избори закажани на 17 октомври. За овие избори има голем интерес за собирање потписи за независни кандидатури за неколку општини, а меѓу нив и за главниот град Скопје.

Досега се собрани потписи за 18 независни кандидати за градоначалници, а за уште 15 кандидати продолжува процедурата. Во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК потребните потписите ги собрале и 38 независни групи избирачи за советнички листи, а за 26 се во тек.

Подрачните одделенија и канцеларии на ДИК ќе работат денеска до 24 часот, кога истекува законскиот рок за собирање потписи.

 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера пред седиштето на партијата изјави дека Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ донеле едногласна одлука да ја поддржат независната кандидатура на актуелната претседателка на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска за градоначалник на Град Скопје.

-Цврсто сум убеден дека го имаме идниот градоначалник на Скопје, нагласи Мицкоски, при тоа изрази убедување дека Арсовска, која е независен кандидат, ќе победи на претстојните локални избори. Најави дека донеле одлука за уште 10 други градоначалници, кои ќе ги соопштат денеска на прес-конференција.

Разноликоста на листите е потврда за слободата и демократијата, изјави премиерот Зоран Заев. Според него, СДСМ има одлична соработка со ДУИ, БЕСА и со ДПА, а коалицијата е стабилна и единствена.

-Верувам во голема победа на нашата коалиција зашто е стабилна и единствена. Имаме одлична соработка со ДУИ, како што имаме и со БЕСА и со ДПА. Поддршката заемно ќе си ја довериме и дадеме, веруваме дека така многу подобро ќе им служиме на граѓаните пред се, зашто сме и централна власт, а заеднишвото пресликано на локално ниво ќе биде капацитет повеќе за полесно да се справиме со предизвиците и да имплементираме колку што може повече проекти во иднина, истакна Заев, по означувањето на почетокот на изградбата на 400-киловолтниот интерконективен далекувод Битола – Елбасан.

Во тек е и јавниот увид во Избирачкиот список, што завршува на 9 септември.

Заклучно со 28 август 2021 година, како што соопшти Државната изборна комисија, вкупно 7909 лица се провериле во Избирачкиот список
Од ДИК велат дека се поднесени вкупно 17 барања за запишување во Избирачкиот список, 12 барања за бришење на податоците од Избирачкиот список и осум барања за измена на податоците во Избирачкиот список.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content