СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

На Голем петок прилепчани традиционално ќе го посетат манастирот Св. Архангел Михаил

Утре православните христијани го празнуваат големиот верски празник Голем или Источен петок, односно Балаклија.

Оваа година со олабавувањето на мерките за пандемијата со кopoнавиpycoт ќе се врати масовноста за празникот во најстарата прилепската населба Варош и манастирот Св. Архангел Михаил, а варошани сигурно широко ќе ги отворат портите на своите домови и ќе пречекаат многу гости.

Празнувањето на Голем Петок е вековна традиција која започнува со литургија во утринските часови во манастирската црква, каде огромен број верници доаѓаат, ќе се помолат и ќе нацрпат од изворските води на манастирот, за кои се верува дека се лековити.

Варошани своите куќи на овој ден ги украсуваат со зелени гранчиња и чекаат гости.

Со овој празник, посветен на Пресвета Богородица, и се оддава признание на мајката Божја, поради тоа што непосредно по Велигден нема друг празник поврзан со нејзиното име.

Во некои места празникот е познат под името Богородица Балаклија. Поради тоа што Богородица му ги миела раните на Исус, на овој ден луѓето ги посетуваат изворите ги мијат лицето и очите, или три пати преку себе префрлаат вода од изворите. Поради тоа најчесто овој празник се празнува во црквите што се покрај извори.

На сите граѓани, а посебно на варошани им го честитаме празникот, со желби до година да пречекаат голем број гости.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content