СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Најубавите велигденски пораки

Денеска го празнуваме најголемиот христијански празник - Велигден. За таа цел ви подготвивме прекрасни пораки за да го честитате празникот на вашите најблиски.

Светото јајце Христово што денес куќата ви ја краси, нека ви донесе многу здравје, среќа и од секакви маки нека ве спаси среќни празници на сите.

Ова е најубавиот македонски празник. Нека од Велигден до Велигден биде присутна кај сите вас љубовта, искреноста, добродушноста, и секогаш бидете она што и всушност сте за да сите знаат колку е убаво да си бидете само свои. Имајте среќни празници!

Додај мир во душата, љубов во срцето со верба во Бога, во слава на Христос да се радуваме, да простуваме, да сакаме и да се почитуваме. Христос воскресе!

Да го празнуваме животот денес.
Да го воскреснеме Исус во нашите срца.
Да ги отвориме душите за љубов и радост.

Слезе од небото заради наше спасение. Страдаше, па заради нас воскресна, се вознесе на небото. Нека силата божја го благослови твоето постоење. Христос воскресна – Навистина воскресна!

Нека светлината на Христовото воскресение ви ги осветли вашите срца, а неговата бесконечна љубов, го благослови вашиот живот и вашиот дом. Христос воскресна!

Денес, нека се веселат небесата, нека се радува Земјата, нека празнуваат видливите и невидливите светови, зашто Христос, нашата вечна радост – воскресна од мртвите! Нека ни е за многу години празникот христијани. Христос воскресе!

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content