СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Наставниците и Владата се договорија – покачување на платата од 15%

Претседателот на СОНК Јаким Неделков и министерот за образование и наука Јетон Шаќири вечерва објавија дека по 19 дена преговори со медијатор, успешно го решиле спорот: вработените во основното и средното образование ќе добијат 15 отсто повиски плати од септември, ќе има усогласување на платите со минималната, ќе се потпишат колективни договори со другите барања и штрајкувачите ќе добијат дневници за деновите на штрајкот.

Неделков по средбата рече дека ставовите се приближени со посредство на помирувачот кој ги дал предлозите, а кои обете страни во овој спор ги прифатиле.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content