СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Здравје

Намирници кои им годат на вашите бубрези

Вашите бубрези, иако мали (отприлика големи колку една шака), се органи кои најмногу работат.

Како дел од системот на внатрешна филтрација, тие се одговорни за отстранувањето на отпадот и вишокот течности од вашето тело. Но тоа е само дел од она на што се спремни овие два органи. Тие исто така го контролираат крвниот притисок, го организираат производството на црвени крвни зрнца, произведуваат витамин Д за поддршка на поздрави коски и ја урамнотежуваат телесната пе-ха вреност.

За да ја оддржите здравата фунција на бубрезите, важно е добро да се храните. Спечифичните режими на исхраната можат да спречаѕ и да лечат болести на бубрзите, вклучувајќи медитеранска исхрана и диетален пристап на хипертензијата. Овие две диети вклучуваат низок до умерен внес на протеини. Овие две диети се богати со намесни протеини, свежо овошје и зеленчук и здрави масти кои ја поддржуваат работата на бубрзите. И двата се алкални. Промените во животниот стил, вклучувајќи ја диетата и нутритивните суплементи, можат да го подобрат здравјето и да спречат хронични болести на бубрезите.

 

Најдобра храна за поздрави бубрези:

  1. Јаболка
  2. Боровници
  3. Зелка
  4. Брусница
  5. Јајца
  6. Мрсна риба
  7. Маслиново масло
  8. Шитаке печурки
  9. Сладок компир
  10. Вода во големи количини.

Храна која бубрезите не ја сакаат:

  • конзервирана храна
  • кисели краставички
  • полуготова или готова храна
  • преработено месо
  • солени грицки
  • безалкохолни пијалаци.
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content