СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 27.2.2023 година (понеделник) почнува етапната исплата на пензиите за февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено.

Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите што не користат картички ќе се реализира во четири групи според висината на пензијата:

• за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 27.2.2023 година (понеделник);

• за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 28.2.2023 година (вторник);

• за пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 1.3.2023 година (среда) и

• за пензии со висина над 18.001 денар, исплата да се изврши на 2.3.2023 година (четврток).

Пензионерите што користат платежна картичка поврзана со сметката на која се префрлува пензијата со парите може да располагаат од 27 февруари (понеделник). Тие може да си ја подигнат пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content