СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Можело: Во маркетите ќе купуваме поевтини тестенини, зејтин и млечни производи

Можело да поевтинат основните прехранбени продукти.

Мерките на владата дадоа резултат. Во маркетите деновиве сме сведоци како се продава леб за 33 денари или поевтин.

Пониски цени се забележани и кај тестенините кои е продаваат за околу 44 денари, а беа 51.

Маслото за јаденје исто така е далеку поевтино од порано и сега се продава под сто денари од литар.

Во меѓувреме за неколку проценти поевтинија и млечните производи.

Според познавачите на состојбите, ваквиот бран на поевтинување на основните прехранбени производи ќе продолжи и во период, заради тоа што голем број на компании се согласија да ги прифатат мерките на владата, но и е забележан тренд на конкуренција на пазарот, каде помали компании успеаа своите мали и непознати локални брендови да ги издигнат на повисоко ниво и да ги стават достапни низ целата држава.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content