СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Мини-компјутер што го собира во џебот

Компанијата XCY започна продажба на својот ултракомпактен преносен мини-компјутер Н4100, кој може да стои на вашата дланка.

Овој компјутер е доволно моќен за да ви овозможи да пребарувате на интернет, да користите е-пошта, да работите во канцеларијата, како и да слушате музика и да гледате видеа.

Преносниот компјутер чини 179 долари, а има можност и да се надгради. Неговите димензии се 62 x 62 x 42 милиметри, има четиријадрен процесор „интел целерон Н4100 гемини лејк“, 8 гигабајти РАМ и 128 гигабајти М.2-2242 ССД-меморија што може да се појачува. Компјутерот не е само компактен туку е и многу лесен, тежи само 121 грама, што може да се спореди со модерен паметен телефон, а тоа значи и дека може лесно да се вклопи во џеб.

 

Процесорот се лади благодарение на активниот систем за ладење, така што сè уште произведува малку бучава. Сепак, активното ладење значи дека нема да се прегрее и секогаш ќе испорачува максимални перформанси.

Мини-компјутерот поддржува безжични технологии вај-фај 5 и блутут 4.2, има порт за полнење УСБ тип-Ц и може да се користи речиси кој било адаптер за УСБ-Ц. Исто така, постојат две влеза УСБ 3.0 тип-А, влез за ХДМИ 2.0, слот за мемориска микрокартичка и 3,5-милиметарски приклучок за слушалки.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content