СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Министерот за земјоделство, Арјанит Хоџа, поднесе оставка

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа поднесе оставка од функцијата заедно со двајцата заменици министри од Беса.

„Оставката ја давам поради нарушување на демократијата на локалните избори со манипулативни методи од страна на ДУИ, а и поради се што се случи вчера, ден кој беше најсрамен за демократијата. Ако во 2016 беше соборен режим, другиот дел не беше соборен. Напротив, тие ги усовршиле своите методи на класичен режим“, рече Хоџа.

Тој кажа дека движењето Беса работи достоинствено и така ќе продолжи со работа во локалната власт во општините Тетово и Желино.

Хоџа потенцираше дека немал контакт со нивниот сопартиец Кастриот Реџепи и ќе чека до понеделник за тој да се произнесе зошто вчера не се појавил на собраниската седница каде што требаше да се гласа за недоверба на Владата.

„Доколку навистина тоа што Реџепи го пишува е негов став, а очигледно не е став на партијата, ние секако дека ќе преземеме мерки во врска со неговата инволвираност во партијата“, нагласи тој.

Во врска со евентуалното влегување на партијата Алтернатива во Владата, Хоџа рече дека „тоа би било убиство, да се влезе во Влада каде што е и ДУИ“.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content