Мартенс: Мицкоски би бил будала да го смени Уставот за непостоечка перспектива

183

Германскиот новинар Михаел Мартенс, кој важи за добар познавач за процесите во Југоисточна Европа и процесот на евроинтеграција на земјите од овој дел на Европа смета дека Мицкоски може да се охрабри да ги отфрли условите на ЕУ.

Идниот премиер на Македонија Мицкоски треба да биде охрабрен да не го менува Уставот, бидејќи ЕУ, Бугарија, Берлин и Париз бараат тоа да се направи во име на непостоечката „ЕУ перспектива“, пишува во коментарот угледниот коментатор и познавач на Балканот Микаел Мартенс за германскиот весник Франфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ).

Мартенс се осврна и на ставит на Германија во однос на Резолуцијата за Сребреница: Германија нема причина да се гордее со својата балканска политика во последно време, вклучително и нејзината улога во усвојувањето на Резолуцијата за Сребреница на Генералното собрание на ОН.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content