СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Малвер скриен во екстензии зарази повеќе од милион компјутери

Истражувачите за безбедност од Guardio Labs открија триесет малициозни екстензии на веб-прелистувачи преземени од веб-продавниците на Chrome и Edge од повеќе од милион корисници ширум светот. Злонамерниот софтвер во овие екстензии во суштина е adware.

Екстензиите нудат можност за промена на изгледот на веб-прелистувачите и кога корисниците ги инсталираат на своите компјутери тие сè уште не содржат злонамерен код, поради што кампањата е наречена „Dormant Colors“. Оваа кампања е активна веќе некое време, а некои од екстензии веќе се идентификувани како потенцијално штетни.

Инфекцијата започнува со реклама или пренасочување при посета на веб-страница која има видео или програма што корисникот сака да ја преземе.

Меѓутоа, кога ќе се обиде да преземе програма или да гледа видео, жртвата ќе биде пренасочена на друга страница што ќе му каже да ја инсталира наставката. Откако ќе кликнете на копчето „OK“ или „Продолжи“, од жртвата се бара да инсталира навидум безопасна екстензија.

Откако ќе ја инсталирате наставката, автоматски се отвора нов таб и ве пренасочува на страницата на која пишува „thank you“, која ве пренасочува на уште една реклама. Веројатно би ја затвориле таа страница и би продолжиле таму каде што сте застанале, не сфаќајќи во тоа време дека нешто друго се случило зад сцената.

Кога ќе се инсталираат овие екстензии, тие ги пренасочуваат барањата за пребарување на резултати од страници поврзани со развивачот на екстензијата, што ќе генерира приходи од прикажување реклами и продажба на податоци за пребарување, пренесува Informacija.rs.

Злонамерните екстензии може да го заразат вашиот компјутер преку вашиот веб-прелистувач. Ваквите екстензии често се користат за следење на пребарувањата и кражба на лични информации на корисниците. Постојат неколку работи што можете да ги направите за да се заштитите од овие инфекции.

Прво, инсталирајте екстензии само од доверливи извори. Веб-продавницата на Google Chrome е добро место за почеток, но треба да ги проверите и прегледите пред да инсталирате било што.

Второ, редовно ажурирајте го вашиот веб-прелистувач и екстензии. Овие ажурирања обично содржат безбедносни поправки кои можат да ви помогнат да се заштитите од нови закани.

Бидете внимателни за дозволите што им ги давате на екстензии. Многу злонамерни екстензии ќе бараат повеќе дозволи отколку што им се потребни.

И последно, но не и најмалку важно, заштитата од таков малициозен софтвер може да ја обезбеди веродостоен антивирусен софтвер.

И Microsoft и Google ги отстранија овие малициозни екстензии.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content