СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Македонските земјоделци сè повеќе се ориентираат кон одгледување лаванда

Македонските земјоделци сè повеќе се ориентираат кон одгледување лаванда, билка која има голема побарувачка и која држи висока цена на светскиот пазар, пишува Денар.мк

Лавандата се користи за производство на етерични масла, козметички производи, ароматерапија, фармација и гастрономија.

Лавандата е една од најновите култури во Македонија, која започнала со помалку од 30 хектари во 2010 година. Од тогаш, полињата со виолетова боја се проширија, претежно во областа на Гевгелија, Свети Николе и Дојран.

Целиот текст овде.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content