СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Македонија ја совлада Грузија за историски пласман на Европското првенство во 2021

Македонската фудбалска репрезентација за првпат во својата историја ќе игра на едно големо натпреварување откако ја совлада Грузија со 1:0 во финалето на плејофот на Лигата на нации, обезбедувајќи пласман на Европското првенство презакажано од оваа за следната година.

По исклучително израмнето и тврдо прво полувреме без шанси на двете страни, Македонија го направи клучниот потег во 56. минута, кога Горан Пандев во гол ја претвори атрактивната акција во која учествуваа и Елмас и Несторовски. Тоа беше неговиот 36. гол во 114. натпревар за националниот тим. Грузијците во продолжението на мечот беа безопасни и ниеднаш не го загрозија голот на Димитриевски.

 

Европското првенство ќе се игра од 12 јуни до 12 јули следната година, а домаќини ќе бидат 12 градови во исто толку држави. Македонија ќе биде дел од Ц-групата и ќе дебитира на 13 јуни против Австрија, на мечот што ќе се игра во Букурешт.

Во второто коло на 17 јуни, Македонија ќе се соочи со Украина во Букурешт, а четири дена подоцна е дуелот со Холандија во Амстердам.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content