СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Македонија одново на свој терен ќе игра за пласман во баражот за СП

Женската сениорската ракометна репрезентација на Македонија ќе има шанса на домашен терен да се избори за место во баражот за пласман на Светското првенство, кое во декември 2021 година треба да се одржи во Шпанија.

Првично домаќинството на квалификациската група 2, во која покрај селекцијата на Македонија се и репрезентациите на Исланд, Литванија и Грција, го имаше Грција, но по нивното откажување Ракометната федерација на Македонија (РФМ) прифати да го организира турнирот.

Ова е вторпат едноподруго Македонија да биде домаќин на квалификациски турнир за пласман во бараж за СП. Во претходниот циклус за Мундијалот во 2019 година, македонската репрезентација на домашен терен го освои првото место во квалификациската група, но во бараж-дуелот беше запрена од селекцијата на Словенија.

Квалификацискиот турнир треба да се игра во Скопје од 4 до 6 декември, а пласман во баражот обезбедуваат двете најдобропласирани селекции од групата.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content