СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Македонија нема да има претставник на Евросонг во Малме

Македонија нема да оди на Евросонг – Парите МТВ ќе ги насочи за прослава на 80 години радио и 60 години телевизија.

Македонската фан страница за Евросонг на социјалната мрежа Твитер објави, а Македонската Радио Телевизија потврди дека идната година Македонија нема да учествува на Изборот за песна на Евровизија што ќе се одржи во Малме, Шведска.

Одлуката е во најдобар интерес на граѓаните, имајќи предвид дека Јавниот сервис идната година, со сите свои капацитети ќе се фокусира на одбележување на големиот јубилеј, 80 години Македонско Радио и 60 години Македонска Телевизија. Активностите за одбележување на големиот јубилеј ќе се одвиваат во текот на целата 2024 година. МРТ на своите сервиси ќе ја пренесува манифестацијата, двете полуфинални вечери и големото финале, се вели во информацијата од МТВ.

Македонскиот фан сајт за Евросонг исто така потврди дека Македонија и следната 2024 година како и годинава, ќе отсуствува од Евросонг.

Со длабока тага потврдуваме дека Северна Македонија ќе отсуствува од Изборот за песна на Евровизија втора година по ред. Со среќа на сите 37 земји кои се натпреваруваат и со нетрпение го очекуваме големото шоу во Малме, објави македонскиот Фан сајт за изборот на песна на Евровизија на платформата Х.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content