СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

Листа на најскапи и најевтини локации за оваа година: има и престој за 17 евра по ноќ

Traveller’s Elixir истражуваше 60 локации низ светот и ги одреди најскапите и најевтините дестинации преку анализа на просечните цени на хотелите и храната, трошоците за превоз и цените на атракции.

Број еден најевтината дестинација за пет ноќевања е Делхи, Индија. Tamu престој чини само 164 евра, а просечна хотелска соба со три ѕвезди ќе ве чини само 17 евра по ноќ.

Од друга страна, најскапа дестинација е Монако, каде петдневното патување во просек ќе ве чини 2.051 евро.

Ако туристите бараат минимум лускуз, хотел со пет ѕвезди во просек чини 169 евра за ноќевање во Делхи, а истото ќе ве чини 972 фунти за ноќ во Монако.

Пном Пен, Камбоџа, е втора најевтина дестинација за патници со патување од пет ноќевања кое чини во просек 1.104 евра, но имајте предвид дека ова ги исклучува летовите. Најатрактивна за посета е Кралската палата, која е дом на сегашниот крал на Камбоџа.

Најевтините туристички дестинации:

Делхи, Индија – 165 евра за петдневно патување

Пном Пен, Камбоџа – 203 евра за петдневно патување

Катманду, Непал – 207 евра за петдневно патување

Тбилиси, Грузија – 226 евра за петдневно патување

Меделин, Колумбија – 231 евро за петдневно патување

Хо Ши Мин, Виетнам – 235 евра за петдневно патување

Чианг Маи, Тајланд – 260 евра за петдневно патување

Каиро, Египет – 262 евра за петдневно патување

Луанг Прабанг, Лаос – 264 евра за петдневно патување

Бангкок, Тајланд – 264 евра за петдневно патување

Во топ 10 најевтини дестинации се и Луанг Прабанг, Лаос и Бангкок во Тајланд, со иста просечна цена од 250 евра за петдневен престој.

Кога станува збор за најскапиот, Сент Бартс е на второто место по Монако, кој во просек чини 1.943 евра. Дестинацијата на Карибите е позната по своите бели песочни плажи и по тоа што е популарно место за одмор.

Гштад во Швајцарија е трет на листата на најскапи. Лоциран на швајцарските Алпи, нуди луксузни вили и скијачки објекти.

Најскапите туристички дестинации:

Монако – 2.050 евра за петдневно патување

Сент Бартс – 1.976 евра за петдневно патување

Гштад, Швајцарија – 1.870 евра за петдневно патување

Рејкјавик, Исланд – 1.739 евра за петдневно патување

Бора Бора – 1.738 евра за петдневно патување

Хонолулу, Хаваи – 1.735 евра за петдневно патување

Сан Франциско, САД – 1.708 евра за петдневно патување

Њујорк, САД – 1.612 евра за петдневно патување

Гранд Кајман, Кајмански Острови – 1.480 евра за петдневно патување

Венеција, Италија – 1.402 евра за петдневно патување

Бора Бора е петта најскапа, со просечна цена од 1.738 евра за пет дена, а за престој во бунгалов над вода со пет ѕвезди, треба да се плати минимум 900 евра за ноќ.

Сан Франциско и Њујорк се исто така рангирани како скапи дестинации, додека Венеција, Италија, ја заокружува топ 10 со просечна цена од 1.405 евра за петдневно патување.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content