СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Лани додипломски студии завршиле 12,3 отсто помалку отколку во 2019

На високите стручни школи и на факултетите во земјава во 2020 година додипломски студии завршиле 12,3 проценти помалку студенти во однос на предминатата 2019 година.

Според податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика, од  вкупниот број дипломирани, 81,9 проценти се редовни, а 18,1 проценти се вонредни студенти.

Процентот на дипломирани студентки е 59,5. Од вкупниот број, 37 отсто дипломирале во рокот, додека 63 отсто дипломирале по рокот.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content