СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Колку вкупно прилепчани нè има

Државниот завод за статистика денеска ги објави бројките од ланскиот попис на населението.

Според објавените табели на stat.gov.mk во Прилеп во моментов има 69.025 жители, а од нив 34 817 се жени, додека 34 208 се мажи.

58 349 се изјасниле како Македонци, 127 како Албанци, 1060 Турци, 3966 Роми, 30 Власи, 113 Срби, 117 Бошњаци, 284 припаѓаат на други неспомнати националности, а 9 лица одбиле да се изјаснат.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content