СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Колкави плати земаат трговците со струја

Трговијата со струја е профитабилен бизнис, во кој платите се далеку натпросечни, но таму обично има по еден или по неколку вработени, на кои покрај платите им остануваат и нето-профитите.

Порталот Пари, во соработка со платформата БизнисМрежа.мк, истражуваше кои трговски фирми со струја земаат најголеми плати. Податоците покажуваат дека најголемата месечна нето-плата минатата година била околу 5.000 евра.

На крајот од 2021 година, кога цената на електричната енергија експлодира, дел од трговските фирми со струја еднострано почнаа да им ги откажуваат договорите на компаниите, затоа што тие не можеа да набават струја по цена ни приближно иста од договорената. Во недостиг на електрична енергија, кога се нарушија купопродажните односи, државната МЕПСО без најава повлече струја од европската електрична мрежа, со што направи милионски долг. Револтирани од Владата излегоа и со изјава дека трговците ќе мора да го платат долгот што непредвидено го направи МЕПСО. Но, потоа долговите се крпеа со помош од Владата.

Петте трговски фирми што минатата година успеаја да заработат најголеми плати имаат раст на платите во однос на 2021 година, четири од нив имаат раст на приходот и три имаат раст на добивката.

ТОП 5 трговски фирми со струја по плати во 2022 година
(евра)

 

 

Целосниот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content