СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Кои апликации знаат најмногу за вас?

Секој пат кога ќе помислите дека нешто е бесплатно на интернет, размислете уште еднаш – веројатно сте платиле за тоа со вашата приватност. Јавна тајна е дека многу компании заработуваат за живот од личните податоци на корисниците, бидејќи тие им помагаат и при пласирање на реклами и при пласирање содржина.

Некои апликации, особено социјалните мрежи, користат многу лични податоци, додека некои и не толку.

 

Еве листа направена од аналитичката компанија „Кларио“, со десет апликации што користат најголем дел од вашите податоци.

  • Facebook – 70% од собраните лични податоци
  • Instagram – 58,82%
  • Tinder – 55,88%
  • Grindr – 52,94%
  • Uber – 52,94%
  • Strava – 41,18%
  • Tesco – 38,24%
  • Spotify – 35,29%
  • MyFitnessPal – 35,29%
  • Jet2 – 35,29%

Ако не сакате апликациите да знаат сè за вас (а ние често им кажуваме повеќе отколку што треба), проверете ги поставките за да видите како можете да ја ограничите количината на обработени лични информации.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content