Клубот на литературни творци од Прилеп, одново успешно го организираше настанот “Мајски поетски средби” (ФОТО/ВИДЕО)

Синоќа во киното “Мис Стон” во Прилеп, а во организација на Клубот на литературни творци од градот под Марковите Кули, се одржа традиционалниот културен настан, “Мајски поетски средби 2024”.

169

На самиот почеток беше доделена Плакета-благодарница на новинарката Каролина Мицевска, за постојаната промоција на творештвото на членовите на клубот, како и благодарници до Пекара “Маја” и НУЦК “Марко Цепенков” за поддршката при реализацијата на овој и останатите манифестации во организација на клубот.

-Потоа беше промовиран новиот, четврти по ред Алманах: “На крилјата на зборот”, во кој е застапена поезија на членовите на Клубот на литературни творци Прилеп. Благодарност до сите кои учествуваа во неговото уредување, претпечатна подготовка и печатење: Тамара Насевска, Елена Николоска, Снежана Паноска, Андриана Ристеска, Фото Зрак и Графопром.
Настанот продолжи со литературно читање на гостите и домаќините, а заврши со закуска и коктел за сите присутни.
Нека се шири убавиот поетски збор и нека се множат топлите другарување меѓу поетите од Македонија!
Благодарност до сите поети и гости што го збогатија овој традиционален настан со своето присуство!
Посебна благодарност до Лина Димоска која професионално го водеше овој настан и до Благица Велјаниска која со својот прекрасен глас ни ги растрепери срцата! Драги поети! До година се гледаме во уште поголем број 
– напиша на ФБ, претседателската на клубот, Андриана Ристеска.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content