Кинески научници го создале коронавирусот, па се обиделе да ги сокријат трагите

8

Иако коронавирусот уби повеќе од 3,5 милиони луѓе ширум светот во последните година ипол година, додека над 170 милиони беа заразени, неговото потекло е сè уште предмет на многу расправи, зачинето од бројни теории на заговор! Според новото истражување на британскиот професор Ангус Даглиш и норвешкиот научник д-р Биргер Серенсен, ковид 19 е создаден во лабораторија во Институтот за вирусологија во Вухан, по што кинеските научници се обиделе да ги пронајдат своите траги за да изгледа дека еволуирале од лилјаците .

Даглиш, професор по онкологија на Универзитетот Сен Џон во Лондон, е познат по својот придонес во развојот на првата вакцина против ХИВ, што им овозможува на пациентите да не користат лекови со месеци. Серенсен е вирусолог во фармацевтската компанија Имунор, која работеше на развој на вакцината за коронавирус.

 

Според „Дејли меил“, Даглиш и Серенсен откриле „уникатни отпечатоци од прсти на вирусот“ за време на нивната работа, што може да се создаде само со манипулација во лабораторијата. Тие наведуваат дека на Институтот за вирусологија во Вухан, јадрото на геномот на познатиот коронавирус е земено од лилјаци, на кои се ажурирале шила за да се направи што е можно поинфективен, а целта била да се проучи како ваков вирус влијае кај луѓето. – Коронавирусот нема кредибилен предок по природа. Нема сомнение дека е создаден во лабораторија – вели Даглиш

Американскиот претседател Џо Бајден минатата недела им нареди на разузнавачките служби да го испитаат потеклото на вирусот, вклучувајќи ја и опцијата дека потекнува од лабораторија. Сер Ричард Дирлав, поранешен шеф на британската разузнавачка служба МИ6, рече дека треба да се испитаат наводите дека вирусот потекнува од лабораторијата, иако многумина ги опишаа како лажни вести.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content