Како да избегнете големи сметки за струја

24

Доколку немате парно, тогаш сосема е сигурно дека ја „мразите“ секоја зима, поради зголемените сметки. Се разбира, главната причина е греењето.

Првата препорака апаратите кои трошат многу струја ако можете да ги користите само ноќе (на пр. машина за миење садови / машина за перење), а иновативните машини одамна имаат опција за „одложување на перењето“ или поставување на времето.

Исто така, домашните апарати се означени од „G“, што е најниска енергетска класа, до „А +++“, што се однесува на оние кои се еколошки на максимално ниво, а најмногу заштедуваат струја и вода.

Затоа, следете ги овие етикети кога купувате. На почетокот, можеби ќе платите малку повеќе за уред со ознака „A +++“, но долгорочно ќе заштедите многу пари. Оваа категорија вклучува бојлер, машина за перење/сушење, како и машини за миење садови, потоа фрижидер, клима, ТВ, радијатор.

Сајтот monopolybuysellrent.co.uk го руши митот за потрошувачката на енергија кога уредот останува приклучен, но апелира оваа практика да го скрати животниот век. На пример, многу луѓе никогаш не го вадат полначот од штекер, што дефинитивно е грешка. Се наведува дека секој вклучен полнач сепак користи струја, без разлика дали уредот е приклучен или не, иако трошењето пари во тој случај е занемарливо.

Греењето, секако, игра голема улога во количината на енергија што се користи во вашиот дом, а тоа можете да го заклучите кога ќе дојде сметката за струја. Колку е повисока температурата, толку повеќе уредот е принуден да се загрее што е можно побрзо, за брзо да се загрее домот.

Можеби проточнни бојлери се исто така добра идеја, а процесот е следниов: кога ќе испуштите ладна вода, таа допира до телото на котелот и го активира сензорот за притисок. Тоа значи дека овој тип на бојлер заштедува на потрошувачката на електрична енергија, за разлика од стандардниот котел кој постојано го троши, со цел да се одржи оптималната температура на водата.

Кога зборуваме за перење алишта, освен за користење на машината ноќе (од 22 часот), бидејќи струјата тогаш е поевтина, обидете се да ја перете облеката на пониска температура, секогаш кога е можно.

Исто така, се препорачува употреба на детергент, создаден така што подобро да делува на пониски температури, за да се постигнат најдобри резултати. Внимавајте што перете: се подразбира дека пешкирите и долната облека ги перете на висока температура, но потоа правите „компромис“ со другата облека.

Исто така, не пуштајте машина со половина исполнетост, за да не перете два пати.

Доаѓаме и до кујната, односно шпоретот и рерната, кои постојано се користат, но и до советите поврзани со фрижидерот. Кога станува збор за готвењето, не е реално да се избегнува употребата на струја, ниту да се заштеди многу, но дефинитивно постојат начини да се намали количината на потрошена струја.

Треба да се обидете да печете неколку оброци одеднаш кога ја користите рерната: во неа има повеќе од една полица со причина. Рерната е уште еден голем корисник на енергија, така што подготвувањето повеќе оброци истовремено ја намалува потрошувачката на енергија и заштедувате и време и пари.

Потребна е многу енергија за да се загрее рерната, особено кога постојано ја отворате за да ја проверите храната, па затоа е подобро да го користите прозорецот за да видите како напредува садот. Ако правите кафе, додајте вода колку што навистина ви е потребно – затоа што тогаш процесот на вриење е пократок.

Колку подолго чекате водата да зоврие, толку повеќе трошите струја, а потоа веројатно фрлате барем една третина од водата. Исто така, имајте на ум дека е важен типот на јадења што ги користите. Користете сад со вистинска големина за оброкот што го подготвувате.

Дополнително, обидете се да го отворате фрижидерот / замрзнувачот што е можно поретко, т.е. да ја држи вратата отворена што е можно пократко.

Ако ја отворите вратата и пуштите топол воздух во фрижидерот/замрзнувачот, апаратот ќе мора да троши повеќе енергија за повторно да се олади.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content