СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Како да добиете попрецизни резултати кога пребарувате со Google?

Пребарувачот Google се стреми да биде корисен и да нуди резултати од пребарување слични на она што сте го внеле како барање. Постои начин да му кажете да го бара буквално она што сте го внеле како барање.

Иако Google неодамна воведе промени во начинот на кој работи неговиот пребарувач за да се справи со овие проблеми, содржината генерирана од вештачка интелигенција и мамките за оптимизација на човечка моќ продолжуваат да го нарушуваат вашето пребарување на интернет за она што ви треба.

Пребарувачот на Google се стреми да биде корисен (или за вас или за огласувачите) и да понуди резултати од пребарување кои се слични на она што сте го внеле како барање.

Понекогаш ова може да биде корисно, но други времиња ќе добиете резултати кои немаат многу врска со она што го барате.

Порано се правеше едноставно: зборот или зборот за пребарување го ставате во наводници. Но, во последно време е сè помалку сигурен.

Наместо тоа, користете ја опцијата Verbatim. Ова не е нова функција, но може да биде корисно резултатите од пребарувањето да се направат што е можно попрецизни.

Како да вклучите Verbatim во Google Search?

На страницата со резултати од пребарувањето, побарајте мени означено со Tools. Може да го најдете на крајната десна страна на екранот.

На вашиот компјутер, погледнете ја крајната десна страна на страницата, десно од сите копчиња што сугерираат поврзани пребарувања или различни категории за пребарување (Images, Shopping, Videos и слично).

На мобилен уред, под полето за пребарување ќе ги видите категориите „Images, Shopping…“. Ставете го прстот на тие зборови и повлечете лево; на крајот од редот, крајно десно, ќе ги видите Search Tools.

Откако ќе кликнете Tools или Search Tools, ќе се појави паѓачкото мени означено со All results.

Кликнете или допрете на него. Ќе се појави опцијата Verbatim.

Откако ќе ја активирате, треба да го добиете токму она што сте го внеле како барање во резултатите од пребарувањето, пишува Life Hacker. За да ја исклучите опцијата кликнете Clear.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content