Казна од 500 евра за прошетка по розевата плажа во Италија

22

Магичните песоци во розова боја на плажата на Сардинија изгледаат навистина многу привлечно. Плажата, која често е рангирана меѓу најдобрите плажи во светот, ја добива својата необична портокалово-розова нијанса од остатоците и лушпите на мртвите микроскопски организми.

Меѓутоа, ако се осмелите да одите по атрактивниот песок, ќе добиете казна од најмалку  500 евра. Најдоброто е што е минимална казна, бидејќи казните можат да одат и до 3500 евра, што е во најмала рака прилично голема цена за сончање.

Причината за сегашната забрана е претераниот туризам, поточно туристите кои крадат песок за да си однесат дома. Додека стапнувањето на плажа ќе ве чини 500 евра, оние кои ќе бидат фатени на дело како подготвуваат песок за да го однесат дома се соочуваат со висока казна од 3.500 евра.

Како што пренесува порталот Тајмаут, технички гледано забраната постои повеќе од 30 години, но сега се спроведува многу посериозно. Сепак, оваа плажа, до која се пристапува само со брод, сепак можете да ја посетите, но само да се капете и да се вратите на бродот, односно да и се восхитувате гледајќи ја.

Се наоѓа на островот Будели и на околу 12 километри од западниот брег на Сардинија. Иако можеби изгледа екстремно, забраната беше клучна за враќање на природната розова нијанса на плажата по долгогодишно уништување.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content