СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

И годинава повеќе починати од новородени

Во првото тромесечје од 2022 година Македонија има негативен природен прираст од 3.418, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во јануари, февруари и март годинава има 4.009 живородени деца, а починати се 7.427 лица.

Од 80 општини во земјата, позитивен природен прираст на населението во првото тромесечје има само во општините Василево, Липково, Студеничани, Сарај , Чаир, Шуто Оризари, Арачиново и Долнени.

Минатата година, во Македонија починале рекордни 28.816 лица, што е зголемување од над три илјади во однос на претходната година.

Природниот прираст беше „минус“ 10.236.

Во 2020 година починале 25.775 лица.

Во годините пред пандемијата на коронавирус, во Македонија годишно умирале по околу 20 илјади лица (20.446 – 2019, 19.727 – 2018, 20.318 – 2017, 20.421 – 2016, 20.461 – 2015 објави СДК.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content