СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Исплатата на пензиите почнува од 29 јуни

Владата им препорачува на деловните банки да обезбедат пензионерите да може да располагаат со јунските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 29.06.2021 година.

Исто така, на банките им се препорачува преку нивните филијали и експозитури да обезбедат готовинска исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, во четири групи според следниот распоред составен според висината на пензијата:

 

 

– За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 29.06.2021 година (вторник);

– За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 30.06.2021 година (среда);

– За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 01.07.2021 година (четврток); и

– За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 02.07.2021 година (петок).

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content