Инспиративен концерт на „Љубојна“ во Прилеп

32

Домот на културата “Марко Цепенков” во Прилеп синоќа беше домаќин на одличен концерт кој го приреди “Љубојна”.

На малата сцена, публиката уживаше во уште еден извонреден настап на нашиот најпознат етно-музички состав, кој одново ги освои срцата на сите присутни.

Повеќе од 20 години „Љубојна“ работи на проекти што се засноваат на истражувања на македонската музика и култура. Таа стои зад повеќе проекти, перформанси, прави музика за филмови и од 2002 година од кога е основана, групата настапува со разновидни мултимедијални претстави и концерти во светот.

Досега имаат објавено девет албуми, меѓу кои „Песна за мојата песна“, кој е направен според истоимената поема на Петре М. Андреевски, албумот „Ljubojna in life“, албумот „Ljubojna Brass Fantasy“, снимен со голем лимен дувачки оркестар и претставува оживување на беломорската музика од егејскиот дел на Македонија.

„Љубојна“ има одржано бројни концерти низ Македонија и во странство, Торонто, Њујорк, Москва, Истанбул, Венеција, Рим, Париз, Марсеј, Солун, Кан, Германија, Словенија…

Во продолжение дел од атмосферата на синоќешниот концерт.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content