СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Извршителите веќе НЕМА ДА МОЖЕ да наплаќаат КАМАТА повисока од главниот ДОЛГ

Од вчера извршителите повеќе нема да може да пресметуваат камата повисока од главниот долг кај договорните казнени камати.

Законот за облигациони односи стапи во сила без во него да се вметнат дополнувањата со кои ќе се опфатат и останатите камати за кои нема договор односно законски казнените камати.

Пратениците велат дека законот е јасен и оти извршителите треба да го почитуваат без разлика за која камата се однесува.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Прочитај повеќе:
Close
Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content