СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Известување од прилепските црковни храмови за престојниот празник Св. Георгиј

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРЕСТОЈНИОТ ПРАЗНИК СВЕТИ ГЕОРГИЈ!

-Браќа и сестри во Христа, наши прилепчани, ве известуваме дека ЛЕПЧИЊАТА ЗА СЛАВА ЌЕ СЕ ПЕАТ ИСКЛУЧИВО ВО ЦРКОВНИТЕ ХРАМОВИ.

За претстојната слава, на СВЕТИ ГЕОРГИЈ, во храмот Св. Кирил и Методиј (Параклис) и во храмот св. Петка во нас. Точила, лепчиња ќе се креваат преку целиот ден, во петокот(08.12.2023) и тоа од 07:30 – 16.30. И НА САМИОТ ПРАЗНИК (наредниот ден) во саботата, ПО ЗАВРШУВАЊЕТО на Божествената Литургија.

Честита слава на сите кои го чествуваат светиот Георгиј како закрилник на нивните домови т. е. домашна слава!

Нека ни е за многу години и на помош!

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content