СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Зошто први април се смета за ден на шегата и како се одбележува низ светот

Во најразлични земји од целиот свет, Денот на шегата се прославува секоја година на 1 април. Понекогаш го нарекуваат и Денот на сите шегаџии.

1-ви Април не е национален празник, но секаде е признаен и се прославува како ден кога многумина прават разни шеги и будалштини.

Овој ден го одбележува присуството на весели или практични шеги и трикови на пријателите, членовите на семејството, наставниците, соседите, колегите итн.

 

Традиционално, во некои земји како Канада, Нов Зеланд, Обединетото Кралство и Јужна Африка, шегите траат само до пладне и некој кој прави трикови после пладне го нарекуваат „Априли-ли-ли“ и го исмејуваат „Денот на шегата си замина, ти си будала што се шегуваш“.

Во други земји како Франција, Италија, Јужна Кореја, Јапонија, Русија, Холандија, Германија, Бразил, Ирска, Австралија и САД шегите траат цел ден.

Во Франција и Италија децата (и возрасните, кога е соодветно) традиционално на грбовите еден на друг си лепат риби од хартија и викаат „april fish“, на својот јазик.
Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content