СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

Знаме од УЧК поставено на влезот од тетовското Кале

На куполата на црквата „Свети Атанасиј“ лоцирана на тетовското кале, непознати лица, во текот на вчерашниот ден поставиле албанско знаме.

Црковниот одбор, кој го надгледува овој храм во Тетово, ги известил локалните власти, за сквернавење на верскиот локалитет.

Според извештаите, дополнително, забележано е, и знаме на „УЧК“, кое било поставено на бандера во близина на влезот на Калето. Портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифоски, потврди дека по добиената пријава веднаш била испратена екипа за увид.

На крајот на ноември се случи сличен инцидент кога од јарболот беше симнато знамето на македонската православна црква-Охридска архиепископија, во дворот на манастирот „Свети Наум охридски-чудотворец“, на Попова Шапка.

Знамето тогаш беше фрлено, а на негово место беше ставено знамето на Албанија. Тетовската полиција за само неколку часови го приведе сторителот.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content