Земјотрес со интензитет од 3,2 степени според Рихтер реистриран во подрачјето на Охрид

146

Земјотрес со интензитет од 3,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран синоќа на подрачјето на Охрид.

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вешерва, 7.07.2024 година во 22 часот и 52 минути, регистрираше земјотрес чиj епицентар припаѓа на епицентралното подрачје Охрид, 120 км југозападно од Скопје, со Рихтерова локална магнитуда ML3.2, соопшти Сеизмолошката опсерваторија.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, земјотресот е почувствуван од населението во градот Охрид и околината, со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, како и во пограничните делови со територијата на Албанија.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content