СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Земјоделие

Земјоделците се повеќе се откажуваат од садење на домати и краставици

Краставицата стаса за берба, но нема големи количини од оваа култура во струмичко.

Земјоделците се повеќе се откажуваат од садење на домати и краставици на сметка на друг зеленчук. Оваа година и покрај побарувачката, цената не е за пофалба.

Ниските цени преминуваат во тренд за оваа пролетна сезона. После катастрофалниот старт со зелката, во иста насока се и другите производи.

Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, пак, порачуваат земјоделците да не се разочаруваат и да се насочат кон производство на храна, особено на житни култури, затоа што потребата од храна на светско ниво се повеќе расте.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content