СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

За првпат годинава пад на цените на горивата

За првпат годинава паднаа цените на горивата. Ова се должи на намалувањето на ДДВ-то и акцизата, мерки кои вчера ги изгласаа пратениците во Собранието.

Од почетокот на годината нафтата и нафтените деривати вртоглаво растат, а го пробија и неславниот рекорд од 2012-та година. Тогаш бензинот 98 се точеше за 90,5, 95-ката за 89, а дизелот за 75,5 денари. Но и овие цени во моментот се незамисливи, со оглед на тоа што од особено од понеделникот тие вртоглаво пораснаа. Дизелот за само три дена поскапе за дури 21,5 денари.

Денеска Регулаторната комисија донесе нови цени, поевтини од досегашните. Бензинот поевтинува за 6,5, а дизелот за 9 денари.

Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 86,50 (денари/литар); Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 88,50 (денари/литар); Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 88,00 (денари/литар); Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 83,50 (денари/литар); Мазут М-1 НС – 60,914 (денари/килограм).

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content