СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Започна рехабилитацијата на улицата “Леце Котески” во Прилеп

Денеска во Прилеп започнаа активностите за рехабилитација на една од најфрекфрентните улици, улицата “Леце Котески”, со инвестициона вредност од преку 47 милиони денари, обезбедени од буџетот на Министерството за транспорт и врски – напиша на ФБ министерот Благој Бочварски.

-Се работи за целосна рехабилитација на улицата како и изградба на нова велосипедска и пешачка патека. Ја модернизираме патната мрежа и ја подигнуваме безбедноста во овој дел од градот. Денеска со градоначалникот на Прилеп Јовчески го потпишавме договорот за имплежентација и извршивме увид во започнатите работи. Повикуваме на трпеливост на возачите, а тимовите на изведувачите и надзорниот орган ќе работат со целиот свој капацитет на завршување на овој проект во предвидениот рок – напиша Бочварски.

-Убава вест за сите наши граѓани од Општина Прилеп. Нашата Локална самоуправа ги спроведе сите технички документации и после година и половина чекање, конечно дојдовме до фаза на почеток на градежните работи на овој наш значаен влез на градот кој што не поврзува со општина Крушево – рече градоначалникот на општина Прилеп, Борче Јовчески.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content