СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Започна вакцинацијата на повозрасните граѓани во Прилеп

Вакцинацијата против ковид-19 со вакцината на „Астра Зенека“ на лица над 77 години започна денеска и во Здравствениот дом во Прилеп.

Се вакцинираат повозрасните граѓани кои се пријавиле преку матичните лекари. Тие велат дека се одлучиле да се вакцинираат за да го заштитат сопственото здравје.

Кети Смилеска, в.д директор на болницата, во чиј состав е Здравствениот дом, каде сe врши вакцинацијата, изјави дека денеска планирано е да се вакцинираат 90-мина прилепчани.

 

Сите кои беа евидентирани преку Мој термин се пријавиле на пунктот за вакцинација. Од утре ќе вакцинираме на два пункта сѐ додека не се искористат сите 900 вакцини кои ги добивме. Граѓаните гледаат надеж дека нема да се заразат. Сите вакцинирани од утрово се добро – изјави Смилеска.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content