СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Експерт за инцидентот во Струма: Ноќниот превоз на деца е забранет (ВИДЕО)

“Причините за несреќата кај „Струма“ може да бидат многу. Кој дозволи патнички превоз на деца ноќе? Според законот за патен транспорт, тоа е забрането. Кој дозволил автомобилите на каменолом да излезат на автопат? За нив мора да се направат правци за пренасочување. Целата област е со прашина.“

Ова го изјави Красимир Георгиев, претседател на УО на Здружението за квалификација на возачи во студиото на „НоваТВ“.

Според него, возилата од каменоломот расфрлаат пепел и инертна маса.

 

„Слоевитата прашина се измеша со слабиот дожд и формираше тенок филм, слој на површината на патот. Тоа ќе биде важно за утврдување на причините“, коментира експертот.

Георгиев праша какво обезбедување има на овој автопат. Според него, искрата за пожарот може да дојде и од моторот и од акумулаторот.

Тој ја отфрлил верзијата да заспие доколку возачот неодамна застанал на бензинска пумпа и додал дека можел да спие пред да тргне на пат.

Експертот за безбедност на патиштата Дијана Русинова од своја страна рече дека непостапувањето на извршниот директор на Автомобилската управа довело до тешки сообраќајни несреќи летово.

„Ако овој човек има храброст, треба да поднесе оставка денеска. Има директива со која се обврзуваат возилата кои имаат тахограф после 12 часот да одмараат на секои три часа. Ова не е транспонирано во Бугарија. Нема контрола на преоптоварените автомобили“, објасни таа.

Русинова бара оставка од Управата за безбедност на патиштата при ПВР.

„Со години нема обележување на делницата, со години никој не реагирал на незаконското вклучување во каменоломот“, нагласи таа. Го повика претседателот да започне независна истрага.

Видеото е на следниот линк:

https://www.vbox7.com/play:762c754a52

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content