Европската комисија најави суспензија на средствата наменети за Приштина

21

„Санкциите вклучуваат стопирање на работата на телата во рамките на Договорот за стабилизација и асоцијација, ќе го прекинеме финансиското планирање за Косово и инвестициските предлози за Западен Балкан“, рече тој на седницата на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент (АФЕТ).

Генералниот директор на Генералниот директорат за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, Копман, рече дека за Косово ќе биде прекината поддршката преку процесот на јавни набавки и потпишувањето на нови договори, како и посети на високо ниво.

„Косовските власти не одговорија на барањата на претставниците на ЕУ за понатамошни чекори и затоа ЕК ќе воведе привремени санкции“, рече тој и додаде дека има малку знаци дека ќе дојде до деескалација на приштинската страна.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content