Европката Комисија бара дополнителни мерки во земјоделството поради рекордните суши

34

Пратениците во Европскиот парламент сметаат дека ЕУ и владите на земјите-членки не преземаат доволно мерки за ублажување на последиците од климатските промени, особено во однос на сушите и пожарите кои летово ја опустошија Европа.

Затоа Европскиот парламент бара од Комисијата да ги зајакне механизмите за заштита од пожари, поплави и други катастрофи, да го подобри управувањето со водите и шумите и да ја зголеми безбедноста на снабдувањето со храна, што е доведено во прашање поради сушите.

Резолуцијата со која Европскиот парламент ја повикува Комисијата да воспостави специјална програма за поддршка на земјите-членки за борба против сушите денеска е поддржана од големо мнозинство претставници, 469 од нив, додека 34 претставници гласаа против, а 44 беа воздржани.

„По пандемијата, последиците од руската инвазија на Украина и неодамнешните природни катастрофи, особено сушата, „земјоделството е на колена, особено во Медитеранот“, истакна социјалистичкиот претставник Паоло Де Кастро.

Сега, додаде тој, е вистинско време да се реагира посилно. Но, наместо да преземат акција, „политичарите си ги закопаа главите во песок“, истакна претставничката Ема Визнер од клубот Ренју.

Претставникот на социјалистичкиот клуб Јит Гутеланд исто така истакна дека „она што се случи летово може да се толкува само на еден начин: европската климатска политика мора да се развива побрзо“.

На дискусијата било истакнато дека „ова веќе не е климатска криза, туку климатска катастрофа“.

Социјалистот Цезар Луена рече дека „Европа гори и се суши“, а неговиот колега од Левичарскиот клуб Петрос Кокалис рече дека „ова е веројатно најсушното лето што ќе го доживеат нашите деца“.

Многу претставници рекоа дека ова е „најлошата суша во последните 500 години“. Ова го истакнала и претставничката од левицата, Еугенија Родригез Палоп, која исто така изјави дека опожарената површина во Шпанија годинава е зголемена за четири пати во однос на лани.

Беноа Бито од Зелениот клуб рече дека решенијата како складирање на вода се „илузии“. „Почитувајте ја природата, потребни ни се вистински решенија, засадувајте дрвја, зачувајте го составот на почвата. Исто така, исклучително е важно ресурсите да се управуваат на балансиран начин“, рече Бито.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content