СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Летните олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми.

Европските квалификации за Токио се одржаа во Софија. Георгиевски во полуфиналето го победи актуелниот олимписки првак, Радик Исаев од Азербејџан со 13-6. Со овој резултат и со претходниот триумф над Динко Шегетин од Босна и Херцеговина со 17-9, македонскиот репрезентативец обезбеди олимписка норма.

Георгиевски е вториот втор спортист од Македонија со обезбедена олимписка норма, претходно тоа го направи борачот Могамедгаџи Нуров.

 

ЛОИ во Токио ќе се одржат од 23 јули до 8 август.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content