СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Ден на тутунските работници, 4-ти Април

Денешниот ден се одбележува како Ден на тутунските работници. Одбележувањето доаѓа од далечната 1938 година кога тутунските работници на чело со Борка Левата, организирале голем штрајк во монополот, со цел заштита на своите основни права.

Традиционално овој ден секоја година се чествува како празник на тутунските работници во Македонија.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content