СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Денешниот датум е несекојдневен: Тој е и палиндром и анбиграм, а еве што значи тоа

Дваесет и втори ден во вториот месец од 2022 година се паѓа во вториот ден од седмицата односно денеска.

Поради големиот број двојки во датумот, но и поради денот вторник, корисниците на социјалните мрежи денешниот ден го нарекоа Twosday.

Денешниот датум создава редок осмознаковен палиндром, односно број кој е прочитан во двете насоки има исто значење.

22.02.2022 и од лево кон десно и обратно доколу читате е исто.

Во некои посебни фонтови денешниот датум е и анбиграм, па можете истото да го прочитате и ако го свртите екранот.

Во 2011 година имаше два вакви датуми, 11.1.11 и 11.11.11. Во овој век имало 11 други месеци со сличен пример како што беа 02.02.02 и 12.12.12

Следни „двојки“ ќе се случат во 2222 година, но тоа ќе биде во петок. Ова ќе биде и последниот пат да постои целосна постава на двојки во датумот, се до 22.02.22222 година, односно за 20.000 години од сега.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content