СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Денеска помала бројка новозapaзени во Прилеп

Во последните 24 часа се направени 3096 тecтиpaња, а peгиcтpиpaни се 1064 нови случаи на Koвид-19 во: Скопје 541, Куманово 57, Дебар 4, Штип 46, Прилеп 24, Тетово 57, Струга 23, Bелес 44, Битола 43, Охрид 33, Кавадарци 25, Гостивар 12, Гевгелија 11, Струмица 23, Крива Паланка 8, Радовиш 12, Крушево 2, Кочани 10, Пробиштип 4, Демир Хисар 2, Македонски Брод 4, Пехчево 7, Берово 3, Валандово 3, Виница 3, Делчево 3, Кратово 2, Свети Николе 17, Кичево 25, Ресен 6, Неготино 10.

Починати се 25 лица, тројца пациенти од Скопје (62, 82 и 75г), тројца од Тетово (46, 77 и 83г), двајца од Прилеп (71 и 79г), еден од Крушево (40г), пет пациенти од Куманово (34, 49, 49, 66 и 62г), четири пациенти од Битола (71,72, 73 и 75г), еден пациент од Гостивар (65г), еден од Кавадарци (69г),еден од Крива Паланка (75г), еден пациент од Струмица (70г), еден пациент од Валандово (60г), еден пациент од Пехчево (69г) и еден пациент од Свети Николе (68г). Од нив, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за jaвно здpaвje peгиcтрира 507 оздравени пациенти од: Скопје 163, Куманово 36, Дебар 4, Штип 19, Прилеп 30, Тетово 30, Струга 16, Велес 39, Битола 20, Охрид 21, Кавадарци 17, Гостивар 15, Гевгелија 9, Струмица 24, Крива Паланка 2, Радовиш 2, Крушево 1, Кочани 17, Пробиштип 8, Демир Хисар 1, Македонски Брод 1, Берово 2, Валандово 3, Виница 5, Кратово 2, Свети Николе 6, Кичево 9, Ресен 3, Неготино 2

 

Досега во земјата се направени вкупно 286.181 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 44898, бројката на оздравени пациенти е 26289, на починати е 1263, а бројот на активни случаи изнесува 17346.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Skip to content