Денеска помала бројка новозapaзени во Прилеп

25

Починати се 25 лица, тројца пациенти од Скопје (62, 82 и 75г), тројца од Тетово (46, 77 и 83г), двајца од Прилеп (71 и 79г), еден од Крушево (40г), пет пациенти од Куманово (34, 49, 49, 66 и 62г), четири пациенти од Битола (71,72, 73 и 75г), еден пациент од Гостивар (65г), еден од Кавадарци (69г),еден од Крива Паланка (75г), еден пациент од Струмица (70г), еден пациент од Валандово (60г), еден пациент од Пехчево (69г) и еден пациент од Свети Николе (68г). Од нив, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за jaвно здpaвje peгиcтрира 507 оздравени пациенти од: Скопје 163, Куманово 36, Дебар 4, Штип 19, Прилеп 30, Тетово 30, Струга 16, Велес 39, Битола 20, Охрид 21, Кавадарци 17, Гостивар 15, Гевгелија 9, Струмица 24, Крива Паланка 2, Радовиш 2, Крушево 1, Кочани 17, Пробиштип 8, Демир Хисар 1, Македонски Брод 1, Берово 2, Валандово 3, Виница 5, Кратово 2, Свети Николе 6, Кичево 9, Ресен 3, Неготино 2

 

Досега во земјата се направени вкупно 286.181 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 44898, бројката на оздравени пациенти е 26289, на починати е 1263, а бројот на активни случаи изнесува 17346.

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content